Dobór kolorów

Dla celów zestawienia i doboru kolorów – dekoracji wnętrz, można wyróżnić trzy podstawowe kanony kolorów:

  • harmoniczne
  • stonowane
  • kontrastowe

Dla lepszego zilusrowania zasady doboru kolorów, można posłużyć się poniższym kołem kolorów.

Zestawy harmoniczne kolorów

– stosuj je tam wszędzie gdzie chcesz uzyskać żywe ale nie przytłaczające efekty. Znakomicie nadają się do do holi, dużych przedpokoi, jadalni. Zestawy te składają się z kolorów położonych obok siebie względem obwodu koła kolorów, np. A1 + B1 + C1.

Zestawy kontrastowe

– imponujące, dramatyczne, obliczone na wywołanie mocnego efektu u oglądających. Często stosowane są w klubach i pokojach młodzieżowych. Znakomicie nadają się również na podkreślenie fragmentu pomieszczenia. Kolory z tego zestawu występują w kole kolorów po przeciwnych stronach, np: C1 + I1 + I2

Zestawy stonowane

– doskonale nadają się do zrównoważonych i spokojnych pomieszczeń, np. salony, pokoje relaksacyjne i przede wszystkim sypialnie. Występują w kole kolorów jako sąsiednie względem promienia koła. Przykład: A1 + A2 + A3

 

Należy pamiętać o tym, że komponowanie własnych zestawów kolorystycznych należy zacząć od doboru koloru głównego. Najczęściej pomalowane są nim ściany pomieszczenia. Kolor ten stanowił będzie tło naszej kompozycji i punkt wyjścia w poszukiwaniu kolorów dodatków – np. kolorów wzorów jakie można namalować przy pomocy naszych szablonów.

Kolor główny dobieramy na podstawie naszych indywidualnych upodobań oraz naturalnych warunków oświetlenia. W pokojach słabo nasłonecznionych, z małymi oknami itd. powinniśmy jako kolor główny wybrać kolor jasny leżący blisko środka koła kolorów. Następnie, kierując się powyższymi trzema zasadami komponowania zestawów kolorystycznych dobieramy kolory uzupełniające.

Źródło: www.szabloneria.pl

Dodaj komentarz